Strona główna Aktualności

Najbliższe wydarzenia

Reklama
Reklama
Warsztaty "Formy współpracy IUNG-PIB i szkół rolniczych w ramach sieci AKIS"

04.11.20 W dniu 28 października 2020 r. zorganizowano warsztaty nt. „Formy współpracy IUNG-PIB i szkół rolniczych w ramach sieci AKIS”, których początkowo planowanym miejscem była jedna ze szkół współpracujących z IUNG-PIB z obszaru województwa podlaskiego. W związku z dynamicznym rozwojem pandemii SARS-CoV-2 oraz szeregiem obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa - szkoły średnie pracują zdalnie. Na warsztaty zaproszono szkoły m.in. z ZSCKR w Potoczku, ZSA w Klementowicach. Warsztaty zostały przygotowane w ramach zadania 2.7 PW.

Celem warsztatów było przybliżenie uczniom rolniczych szkół średnich działalności Instytutu, jego aktualnych badań oraz oferty dla szkół w odniesieniu do Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS), którego istotnymi ogniwami (aktorami) są szkoły i jednostki badawcze. Informacje te zostały przedstawione przez kierownika zadania 2.7 – dr Monikę Kowalik.

Interaktywna formuła pozwoliła na uzupełnienie informacji o nowe formy upowszechniania oferowane przez IUNG-PIB oraz już istniejące, dostępne nieodpłatnie w formule otwartego dostępu – serwis programu wieloletniego pw.iung.pulawy.pl, strona Nauka - praktyce rolniczej npr.iung.pulawy.pl oraz szereg narzędzi, które udostępniane są bezpłatnie w serwisach IUNG-PIB np. Kalkulator potrzeb pokarmowych roślin uprawnych.

Mgr Piotr Safader, koordynator współpracy z placówkami oświatowymi w IUNG-PIB przedstawił historię tej współpracy, jej założenia oraz realizowane zadania.

Mgr Tomasz Jóźwicki przedstawił funkcjonowanie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR). Zaprezentowano m.in. podstawowe założenia systemu, urządzenia, lokalizację stacji oraz metody interpolacji, a także metody doskonalenia modeli opracowywanych przez Instytutu.

Powiadomienia mailowe o warsztatach wysłane zostały do 25 szkół, efektem czego na warsztaty  28 października zarejestrowały się 42 osoby spoza IUNG-PIB.

Na warsztatach zaprezentowano następujące tematy w formie prezentacji (do pobrania):

/Opracowała Monika Kowalik/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy