Strona główna Aktualności

Najbliższe wydarzenia

Reklama
Reklama
Warsztaty „Szanse i ograniczenia dla ICT w polskim rolnictwie”

04.11.20 29 października 2020 r. zorganizowano warsztaty dla uczniów i nauczycieli rolniczych szkół średnich współpracujących z IUNG-PIB nt. „Szanse i ograniczenia dla ICT w polskim rolnictwie”. Warsztaty zrealizowano w ramach zadania 2.7 programu wieloletniego.

Celem warsztatów było przedstawienie uczniom zagadnień związanych z ICT, zainspirowanie do  poszukiwania nowych rozwiązań dla rolnictwa, dostosowanych do potrzeb własnego regionu na przykładzie już istniejących na świecie. Warsztaty w formule zdalnej zostały przeprowadzone na platformie ZOOM.

Dr Monika Kowalik przybliżyła uczniom i nauczycielom tematykę technologii komunikacyjno-informacyjnych z przykładami zastosowania ich w rolnictwie polskim jak i za granicą.

Mgr Tomasz Jóźwicki zaprezentował szczegóły dotyczące zbierania danych w systemie monitoringu suszy rolniczej (SMSR), podkreślając przy tym znaczenie ich jakości. Omówiono podstawowe składowe systemu  - w tym system sond wilgotności oraz czujników zlokalizowanych m.in. na stacjach meteorologicznych na obszarze całego kraju.

W ostatniej prezentacji dr Monika Kowalik zaprezentowała uczestnikom obecną działalność Instytutu, ze szczególnym odniesieniem to inicjatyw, zadań i projektów odnoszących się do technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie i nauczyciele uzyskali informacje o aktualnej ofercie Instytutu oraz gdzie można znaleźć nowości wydawnicze w formie elektronicznej oraz informacje na ustawicznie aktualizowanej stronie nauka – praktyce rolniczej, realizowanej w ramach programu wieloletniego – zadanie 2.7.

W warsztatach poza uczniami, którzy uczestniczyli 27 października w warsztatach dotyczących AKIS, wzięli udział uczniowie z ZSCKR w Radomiu. Łącznie na warsztaty zarejestrowało się 74 uczestników spoza IUNG-PIB.

W części dyskusyjnej nauczyciele pytali o możliwość zorganizowania podobnych warsztatów w formule zdalnej, które umożliwiłby przybliżenie aktualnej tematyki badawczej Instytutu i przybliżenie ciekawych tematów z zakresu rolnictwa.

Na warsztatach zaprezentowano następujące tematy w formie prezentacji (do pobrania):

1.      Czym jest ICT? Przykłady zastosowania w rolnictwie polskim
dr Monika Kowalik, Dział Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB

2.      Przykłady technologii ICT za granicą
dr Monika Kowalik – Dział Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB

3.      System monitoringu suszy rolniczej jako przykład rozwiązań z zakresu ICT
mgr Tomasz Jóźwicki – Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki

4.      Współpraca w ramach AKIS i oferta IUNG-PIB. Informacje dotyczące historii i obecnej działalności ośrodka nauk rolniczych w Puławach.
dr Monika Kowalik – Dział Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB

/Opracowała Monika Kowalik/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy